Aktualności

Papierowe faktury, czy można przechowywać je w wersji elektronicznej ?.

Papierowe faktury, czy można przechowywać je w wersji elektronicznej ?.

Elektroniczne faktury zyskują na popularności, ale nadal wiele firm otrzymuje i archiwizuje dokumenty papierowe. Na szczęście okazuje się, że do celów podatkowych można przechowywać skany dokumentów papierowych - wynika z interpretacji izby skarbowej.
Coraz więcej firm przy rozliczeniach stosuje faktury elektroniczne. Jednak i tak większość przedsiębiorców ma do czynienia z dokumentami papierowymi, co wynika z przyzwyczajeń odbiorców, zwłaszcza osób fizycznych, oraz z ich sposobu działania. Jako że dokumenty podatkowe trzeba przechowywać latami, dla firm oznacza to pokaźne koszty związane z przechowywaniem i archiwizacją dokumentów.
Jednak te koszty można zredukować przy użyciu technologii. Na przechowywanie faktur w formie elektronicznej wersji oryginalnych, a nie dokumentów papierowych zgadzają się nawet służby podatkowe.

więcej
Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania trafi do nowej Ordynacji podatkowej

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania trafi do nowej Ordynacji podatkowej

Rząd przyjął założenia nowej Ordynacji podatkowej. Minister finansów Mateusz Szczurek zapowiedział, że od dzisiaj rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie założeń nowych przepisów. Będą gorące, bo nowe przepisy mają zawierać kontrowersyjną klauzulę o unikaniu opodatkowania.
Prace nad ustawą, która miałaby zastąpić wielokrotnie nowelizowaną Ordynację podatkową, minister finansów Mateusz Szczurek zapowiedział jeszcze w ubiegłym roku. Powołana została komisja kodyfikacyjna, której zadaniem jest opracowanie nowych przepisów. Wczoraj komisja przedstawiła założenia nowej ustawy, które zostały przyjęte przez rząd.

więcej
Rocznica zaboru Krymu

Rocznica zaboru Krymu

Pierwsza rocznica zbrojnego zaboru Krymu przez Rosję potwierdza całkowitą rozbieżność opinii wspieranego przez rosyjskie społeczeństwo Kremla oraz Ukrainy wraz z szeroko rozumianą wspólnotą międzynarodową. Fatalnie to rokuje perspektywom osiągnięcia pokoju w konflikcie tak niepokojącym świat. Unia Europejska, Stany Zjednoczone Ameryki, Organizacja Narodów Zjednoczonych etc. zgodnie głoszą, że prawo międzynarodowe nie uzna zmiany przynależności półwyspu — ale jednocześnie uznają swoją bezsilność. Na mapach wydawanych na całym świecie Krym jest ukraiński, ale co z tego — realnie decyduje kartografia rosyjska.

więcej