W sumie jednak w indeksie wolności gospodarczej Polska, w ciągu ostatnich 5 lat poprawiła swój wynik o 4,5 punktu procentowego. Przyczyniła się do tego poprawa w zakresie korupcji, fiskalizmu, wydatków publicznych oraz polityki monetarnej.
Polska osiągnęła też największą poprawę w regionie europejskim - podkreślał, przedstawiając Indeks, Robert Gwiazdowski - prezes Warsaw Enterprise Institute. Wyjaśnił, że znajdujemy się na 19 pozycji w Europie , podczas gdy w roku ubiegłym byliśmy na miejscu 23. W czołówce utrzymują się Szwajcaria, Estonia, Irlandia, Dania i Wielka Brytania. W czołówce światowej rankingu są natomiast Hong Kong, Singapur, Nowa Zelandia, Australia i Szwajcaria. Polska, w ocenie Roberta Gwiazdowskiego jest krajem umiarkowanie wolnym.
Indeks Wolności Gospodarczej 2015 przedstawiony został w Pałacu Prezydenckim. Olgierd Dziekoński - minister w Kancelarii Prezydenta, nawiązując do 25-lecia przemian w Polsce zaznaczył, że trudno jest mówić o wolności bez przedsiębiorczości i o rozwijaniu przedsiębiorczości bez dostatecznej dozy wolności. Dodał, że ta łączność przedsiębiorczości i wolności jest niesłychanie ważna dla tego wszystkiego co buduje przyszłość Polski i jej pozycję oraz sprawia, że możemy być z niej dumni. Olgierd Dziekoński przypomniał, że prezydent Bronisław Komorowski złożył kilka propozycji legislacyjnych, w tym o zmianie prawa podatkowego, zrównującego pozycję podatnika i instytucji publicznych.
Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/ mitro/